TCMB faiz indirimine devam edecek (mi)?

Fed’in varlık alımlarını azaltmasında Kasım veya Aralık toplantıları takvimi güncel olarak yer alırken, enerji krizinden artan petrol fiyatları enflasyon ve stagflasyon korkularını tetiklemektedir.

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

TCMB Faiz Kararı - S&P Not Değerlendirmesi

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık 1.50 – 1.55 Bölgesi Üzerinde Kalıcı Olacak (mı)?

TCMB Faiz İndirimine Devam Edecek (mi)?

Fed’in varlık alımlarını azaltmasında Kasım veya Aralık toplantıları takvimi güncel olarak yer alırken, enerji krizinden artan petrol fiyatları enflasyon ve stagflasyon korkularını tetiklemektedir. Petrol fiyatında artışın sürmesi enflasyonun geçici temasını anlamsız bırakırken, fiyatların yükselmesi daha olası bakılmaktadır. Petrol tarafında Rusya kazanan tarafta yer alırken, ABD’nin enflasyon dinamikleri nedeniyle kaybeden tarafta yer aldığını söyleyebiliriz. Bu noktada Biden’in yapabilecekleri arasında OPEC tarafına sözlü müdahalede bulunması veya stratejik rezervlerin satılması şeklinde aksiyonlar alabilir.

Petrol fiyatlarında yükseliş enflasyon ve stagflasyon korkularını tetiklerden, risk algısında ABD finansal sonuçlarından dolayı göreceli iyimserlik sürmektedir. Fakat bu geçici pozitif katalist olurken, temel hikaye enflasyonun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu şeklindedir. Fed her ne kadar enflasyon geçici dese bile artık bu söylem geçerliliğini piyasa tarafında yitirmektedir. Fed için referans %4 çekirdek enflasyon seviyesi olmaktadır. Petrol fiyatlarının zorladığı bir enflasyon temasında çekirdek %4 üzerine çıktığı zaman Fed ne yapar yapmaz tartışmaları piyasanın risk algısını şekillendirmektedir. Bu bağlamda ABD 10 yıllık aşağı yönlü hareketini sınırlarken, %1,50 - %1,55 bölgesinde dengelenmektedir. Fakat enflasyon ve stagflasyon riskleri dikkate alındığında aşağı yönün kalıcı olma ihtimali düşük gözükmektedir. ABD 10 yıllık için %1,50 - %1,55 bölgesini takip ederken, yukarı yönde 30/3/2021 yükseği %1,7742 ve orta dönemde %2 seviyelerini takip ediyoruz.  $ endeksi 94.00 psikolojik seviyesine yakın hareketini sürdürmektedir. İlgili seviye üzerinde kalıcı olup olmayacağı piyasanın risk algısında yer almaktadır.

SP500 endeksi 100 günlük (4367) ortalaması ile 50 günlük ortalaması (4436) arasında hareket ederken, yukarı yönlü momentum artmaktadır. Yeni normal olarak 50 günlük sihirli ortalamanın üzerinde kalıcı olup olmayacağı takip edilecektir. Bu noktada ABD şirketlerinin finansal sonuçları belirleyici olacaktır.

Haftanın en önemli gelişmesi olarak TCMB’nin faiz kararını takip edeceğiz. Faiz kararı 21 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak beklentimiz 50 baz puan faiz indirimi ile politika faizinin %18 seviyesinden %17,50 seviyesine indirilmesi şeklindedir. Bu toplantıda gelebilecek 100 baz puanlık faiz indirimine şaşırmayacağımı belirtmek isteriz. Ekim toplantısından 50 baz puanlık indirim olması durumunda Kasım veya Aralık toplantılarının birinde 50 baz puan faiz indirimi gelebilir. Toplamda 200 baz puan indirim ile politika faizi %17 seviyesinde tamamlanabilir. Toplantıya ilişkin senaryolar çok fazla iken pozitif senaryo Ekim toplantısının pas geçilmesi olacaktır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma