Günün gelişmeleri

TCMB,  Kasım ayında küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin tahıllar öncülüğünde sürdüğünü ancak taze meyve ve sebze enflasyonundaki görünüm ve baz etkisiyle gıda yıllık enflasyonunun sınırlı bir oranda gerilediğini kaydetti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. TCMB yayınladığı Kasım ayı fiyat gelişmeleri raporunda emtia fiyatlarında süregelen olumsuz seyir, tedarik zincirlerinde artarak devam eden aksamalar ve Türk lirasındaki gelişmelerle birlikte üretici fiyatlarında enerji ve ara malları başta olmak üzere genele yayılan artışların görüldüğünü söylerken Taze meyve ve sebze dışı gıda enflasyonundaki seyir yemek hizmetleri enflasyonunu olumsuz yönde etkilemiştir dedi. TCMB,  Kasım ayında küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin tahıllar öncülüğünde sürdüğünü ancak taze meyve ve sebze enflasyonundaki görünüm ve baz etkisiyle gıda yıllık enflasyonunun sınırlı bir oranda gerilediğini kaydetti. Enflasyonda görüşümüz aynı. Yükseliş eğilimi artarak devam edecek ancak Aralık ayında çok ciddi bir sıçrama olacağını düşünüyoruz. Yukarı yönlü sürpriz bir enflasyon açıklanabilir. Dün Usd/Try’de ki sakin seyir devam ederken BİST100’de rekor kırmaya devam etti. BİST100 endeksi günü % 1.25 değer kazanarak 1927,39 puandan tamamlarken işlem hacmi 31.3 milyar TL olarak açıklandı. BİST100’deki alım eğilimi devam ediyor.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST100’de kritik seviyemizin bu hafta 1870 olduğunu ifade etmiştik. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimine ve yeni rekorlarına devam edebilir. 1870 seviyesinin kırılması halinde düşüşler gerçekleşebilir. Usd/Try kuru ise bir süredir 13.85 seviyesini kırmaya çalışsa da başarılı olamıyor. Merkez Bankası’nın da bu seviyede 2 kere müdahale etmesi bu seviyeyi oldukça önemli hale getirmekte. Sabah saatlerinde bir miktar geri çekilme izlerken bu eğilimin ne kadar süreceğini izleyeceğiz. Aşağıda 13.10 desteği yukarıda 13.85 direnci kritik.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD’de gözler Cuma günü gelecek enflasyona ve haftaya açıklanacak  Fed faiz kararına çevrilmiş durumda. Yılsonuna yaklaşılması nedeniyle hacimlerin yavaş yavaş azaldığı ve sakin bir tablonun görüldüğü piyasada veri  ve haber akışlı hareketler bu dönemde ön plana çıkabilir. Dolar endeksi gücünü korurken ABD 10 yıllık tahvil faizi tekrar % 1.45 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinde yukarı yönlü beklentimiz bu konjonktür sürdüğü sürece değişmeyecek. Dolar küresel bazda tüm para birimlerine karşı değer kazanmaya devam ediyor. Ons altında aşağı yönlü beklentimiz bu paralelde devam ediyor. Yükselişler satış fırsatı yaratmayı sürdürecektir. ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü alıcılı tamamladı. Çin’li gayrimenkul şirketi China Evergrande Group, 6 Aralık’ta dolan yasal ödemesizlik süresinin  sona ermesine saatler kala, vadesinde yapılmayan kupon ödemelerini henüz alamadıklarını söylerken Evergrane ilk kez temerrüdün eşiğine geldi. 2022 vadeli tahvillerinin 41,9 milyon tutarında kupon ödemesi ve 2023 vadeli tahvillerin 40,6 milyon dolar tutarındaki faiz ödemelerinin vadesi ilk olarak 6 Kasım’da doldu, ancak bu tahvillerin 30 günlük yasal ödemesizlik süresi bulunuyordu. Bu sürecin küresel piyasalara ve özellikle gayrimenkul şirketlerine nasıl yansıyacağını yakından takip ediyoruz.

Bugün ABD’de ticaret dengesi verisi açıklanacak.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Sentix Tüketici Güven Endeksi’nin Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilerken veri beklentilerin altında 13.5 puan olarak açıklandı. Korona virüste Omicron varyantının yayılması ve piyasada enflasyon ve arz tedarikte yaşanan sorunların büyümeyi olumsuz etkilemesi güven kaybı yaratmaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, Euro Bölgesi'nde enflasyonun 2022 sonuna kadar % 2 seviyesinin altına inmesinin mümkün olmadığını söyledi. Dün yapılan Euro Grup Toplantısı’nın ardından IMF Başkanı yaptığı açıklamada korona virüs ve varyantlara ilişkin belirsizliklerinin bulunduğunu, salgının seyrinin ekonomik toparlanma konusunda belirleyici olacağını ifade etti. Başkan Georgieva, son dönemde fiyatlardaki artışa rağmen Euro Bölgesi'nde enflasyonun gelecek yıl düşmesini beklediklerini belirtirken Euro Bölgesi’nde yaşanan yüksek enflasyonun özellikle geçen yılki düşük petrol ile doğal gaz fiyatlarının baz etkisi, tedarik zincirlerindeki kesintiler ve Almanya'da KDV kesintilerinin kaldırılmasından kaynaklandığının altını çizdi. Eur/Usd paritesinde sakin seyir izlerken yükselişlerin satış fırsatı yarattığını satıcılı tablonun devam ettiğini söyleyebiliriz. Eur/Try’de Türk Lirası’nın değer kaybına paralel hareketini sürdürürken yükseliş eğilimi devam ediyor. Avrupa borsaları da küresel endekslere ayak uydurarak dünü alıcılı kapattı.

Bugün Euro Bölgesinde  ZEW ekonomik güven endeksinin 22.4 puana çıkacağı tahmin edilirken Mayıs 2021’den bu yana endeksteki gerileme devam ediyor. Almanya’dan açıklanacak ZEW ekonomik güven endeksinin ise 25.3 puan açıklanması bekleniyor. Euro Bölgesi’nde 2021 yılının 3. çeyreğine ilişkin açıklanacak büyüme verisinin % 2.2 geleceği öngörülmekte. Gelecek veriler Euro ve Avrupa borsaları üzerinde hareketlilik yaratabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1910 seviyesinin altında önce 1898 ve arkasından 1883 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1942 direncinin kırılması halinde önce 1955 ve arkasından 1968 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 2121 seviyesinin kırılması halinde önce 2135 ve arkasından 2153 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 2093 desteğinin altında önce 2083 ve arkasından 2063 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 13.67 seviyesinin kırılması halinde önce 13.55 ve arkasından 13.42 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 13.88 direncinin üzerinde önce 14.05 ve arkasından 14.25 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1777 seviyesinin altında önce 1766 ve arkasından 1760 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1787 direncinin kırılması halinde önce 1800 ve arkasından 1812 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ARCLK - Şirket tarafından Hitachi Global Life Solution ile pay alım sürecinin tamamlandığı açıklandı.


#AYGAZ - Şirket tarafından 3 yıl vadeli 30 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#BIMAS - Şirket paylarının geri alınmasına ve 5.000.000 adet pay için 450 milyon TL kaynak ayrılmasına karar verildi.

#BASGZ - Ankara'nın Evren ilçesine CNG yöntemiyle doğalgaz arzı sağlandığı açıklandı.

#COSMO - Şirketin Sıtkı Murat Aşık’a ait 200 adet A grubu imtiyazlı, 1.005.000 adet B Grubu paylarının Ali Altınışık’a 9,5 milyon TL’ye devredildiği açıklandı.

#DENGE - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 300 milyon TL’den 1,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#GLRYH - A1 Portföy’ün sermayesinin 5 milyon TL’den 6 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#KUYAS - Şirkete başlatılan icra takibine yönelik olarak açılan davanın şirket lehine sonuçlandığı, dava sonucunda 5,0 milyon TL’nin şirket tarafından tahsil edildiği açıklandı.

#KCHOL #YKBNK - KCHOL tarafından YKBNK paylarının UniCredit’ten devri için BDDK’ya yapılan hisse devir başvurusunun BDDK tarafından onaylandığı açıklandı.

#PSGYO - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 9 - 10 Aralık’ta toplanacak.

#TACTR - Şirket unvanının Otto Holding olarak tescil edildiği açıklandı.

#SISE - Katar Yatırım Fonu’nun şirkete ortak olacağı medyada yer alırken, şirket tarafından böyle bir görüşmenin olmadığı açıklandı.

#SERVE - Şirketin Kuvva Gıda ile Devralma suretiyle birleşmesine ilişkin SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#YEOTK - Şirket ile Azerbaycan!da kurulu Cumhuriyeti'nde kurulu Electro Industries CJSC arasında 1,3 milyon dolarlık Malzeme Satışı Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#YKBNK - 5 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı. 

#DOHOL - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 2.500.000 adet pay 3,38 - 3,40 TL fiyat aralığından geri alındı.

#ENKAI - Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Tara tarafından 17,04 - 17,30 TL fiyat aralığından 150.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,42’ye yükseldi.

#ODAS - İstanbul Portföy tarafından 26.674.717 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,79’a geriledi.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma