Eurotahvil piyasaları

  ABD hazine tahvil getirileri seans genelinde aşağı yönlü seyir izledi. Hafta başında tatil nedeniyle geç açılış yapan tahviller hafta başlangıcına göre altı baz puan daralarak 1,76% seviyesinde açılış yaptığı

 

ABD hazine tahvil getirileri seans genelinde aşağı yönlü seyir izledi. Hafta başında tatil nedeniyle geç açılış yapan tahviller hafta başlangıcına göre altı baz puan daralarak 1,76% seviyesinde açılış yaptığı günde Çin tarafında negatif gelişmeler ve ABD endekslerinin olumsuz seyri ile 1,71% seviyesine kadar çekildi. Aralık ayı başından bu yana en düşük seviyeleri gören on yıllık tahvil getirileri günü 1,73% seviyesinde noktalarken, yıl başında 35 baz puanda olan 2-10 yıl getiri makası daralmaya devam ederek 21 baz puana geriledi.

Türk hazine eurotahvilleri güne 2-3 baz puan daralma ile başladı, on yıl vadeli kıymet 5,45%, uzun vade kıymet ise 6,15% seviyesinde işlem gördü, akşam saatlerinde diğer gelişmekte olan ülke kıymetlerinde yaşanan olumsuz seyre ayak uyduran hazine tahvilleri hafif kayıplar gösterdi. Beş yıl vadeli ülke risk primi ise gün içinde 237 seviyesine çekildikten sonra kapanışı 240 baz puandan yaptı.

Şirket kıymetlerinde lokal yatırımcı talebinin güçlü olması ile 2022-24 bandında güçlü seyir devam etti, İş Bankası 2024 vade kıymet 5,10% getiri ile işlem görürken, performans olarak biraz geride kalan Eximbank 2024 vade kıymette getiriler 5% seviyesinde oldu. Uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde genel olarak yatay bir seyir gözlemlenirken yeni ihraç olan 2030 vade İş Bankası kıymeti 7,20% getiride işlem gördü.


Kaynak: İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

436
Okunma