‘Buz canavarı’ ilk Kuzey Kutbu seferinden dönüyor

Çin’in ilk yerli yapım buzkıran gemisi olan Xuelong 2, Çin Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Kuzey Kutup Denizi’nin dibinden rekor büyüklükte bir karot (silindir şeklinde bir deniz dibi numunesi) aldıktan sonra bağlı bulunduğu Shanghai Limanı’na dönüyor.

11. bilimsel araştırma seferi için Çin’den Kuzey Kutbu’na doğru 15 Temmuz’da yola çıkan buzkıran gemisi 11 Eylül’de dönüş seyahatine başladı. Dönüşe geçmeden önce 8 Eylül günü ekip, Kuzey Kutup Okyanusu’nun Northwind çukurunda 1.870 metre derinlikten 18,65 metre boyunda bir dip çökeltisi karotu aldı.   
 
Bilimsel keşif seferinin ekip şefi Liu Yanguang, Çinli araştırmacıların Kutup Denizi’nden örnek çıkarmak için ilk kez 20 metreden uzun silindir biçiminde bir piston kullandıklarını açıkladı. Liu, dört saat süren numune çıkarma operasyonunun başarılı olmasını, ellerindeki bilimsel araştırma ekipmanının mükemmelliğine ve geminin olağanüstü manevra kabiliyetine borçlu olduklarını belirtti. Elde edilen numune, derinlemesine analize tabi tutulduğunda, Kutbun daha ileri düzeydeki bilimsel incelemelerine kesinlikle ışık tutacak.
 
Kar veya Buz Canavarı diye de anılan Xuelong 2, geçen nisan ayında Güney Kutbu’nda keşif seferine çıkmıştı. Daha sonra çıktığı bu bilimsel keşif seferi ise geminin Kuzey Kutbu’na ilk keşif seferi. Dönüş yolundaki geminin Shanghai’ye eylül sonunda ulaşması öngörülüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma