ABD-Çin ticaret anlaşmasına odaklanan ABD-Çin ticaret anlaşmasına odaklanan New York endeksleri yükselişini sürdürdü

New York Borsası’nda endeksler, piyasanın gelecek hafta imzalanacağı açıklanan Faz 1 ticaret anlaşmasına odaklanmasını etkisiyle oluşan iyimserliğin etkisiyle yükselişini

New York Borsası’nda endeksler, piyasanın gelecek hafta imzalanacağı açıklanan Faz 1 ticaret anlaşmasına odaklanmasını etkisiyle oluşan iyimserliğin etkisiyle yükselişini sürdürdü.

S&P 500 endeksi yüzde 0.67 artışla 3,274.70 puandan, Dow Jones 30 endeksi yüzde 0.74 artışla 28,956.90 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 0.81 artışla 9,203.43 puandan günü tamamladı.

ABD ve Çin’in Faz 1 olarak nitelenen ilk kademe ticaret anlaşmasını 15 Kasım’da imzalaması beklenirken, Çin resmi olarak müzakerecisi Liu He’nin 13-15 Ocak 2020 tarihlerinde ABD’de olacaığını duyurdu.

Söz konusu anlaşma 18 aydır piyasalarda belirleyici etki yaratan ticaret savaşilarının bir ölçüde yatışmasını sağlaması ve küresel büyümeye katkı sağlaması bekleniyor.

Son bir haftada İran ile yaşanan gerginliğin ardından tekrar ticaret anlaşmasına odaklanan piyasada,ticaret iyimserliğinin tansiyonu da düşmesinde etili olduğu gözlenirken, daha önce yapılan açıklamalar doğrultusunda anlaşmanın imzalanmasının ardından Faz 2 görüşmelerine başlanmasıyla yeni beklentiler oluşabileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte Trump’ın başkanlık seçimleri öncesinde ikinci seviye anlaşmayı kolaylıkla imzalaması beklenmiyor. ABD’de başkanlık seçimleri Kasım ayında yapılacak.

Hibya Haber Ajansı

405
Okunma